1. Ana Sayfa
  2. Nedir/Nasıl Yapılır?
  3. Dolby Vision Nedir? HDR10 Teknolojisi ile Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Dolby Vision Nedir? HDR10 Teknolojisi ile Aralarındaki Farklar Nelerdir?

dolby vision nedir

Yüksek dinamik aralıklı (HDR) videolar, filmler veya oyunlar günümüzde oldukça popülerleşti ve bu teknolojik gelişmeler eşiğinde ortaya çıkan önde gelen teknolojilerden biri de Dolby Vision. Peki Dolby Vision nedir, diğer HDR teknolojilerine göre nasıl yükseliyor ve bu teknolojiyi bizler nasıl deneyimleyebiliyoruz? Gelin hep beraber Dolby Vision teknolojisi nedir yakından bakalım.

Dolby Vision Nedir?

Dolby Vision, genellikle ses teknolojileriyle tanıdığımız Dolby şirketi tarafından geliştirilen ve geliştirilmeye de devam edilen HDR yani yüksek dinamik aralıklı bir video formatıdır. Çoğu HDR özellikli televizyon veya ekranlarda yaygın olarak kullanılan HDR10’dan farklı olarak Dolby Vision, tüm ekranlarda desteklenmez. HDR10 teknolojisi herhangi bir içerik oluşturucu veya ekran üreticisi tarafından ücretsiz olarak kullanılabilirken, Dolby Vision ise HDR üreticilerinin Dolby ile çalışmasını ve telif ücreti ödemesini gerektiren kapalı bir formattır.

dolby vision nedir
Dolby

Dolby Vision ile standart HDR10 arasındaki en büyük fark, Dolby Vision’ın görüntüyü sahne veya kare bazında ton eşlemek için dinamik meta verileri kullanmasıdır. Daha da açmak gerekirse Dolby Vision, görsel içeriğin ekranın özelliklerine daha iyi uyması için parlaklığı, rengi ve keskinliği en iyi seviyelere ayarlayabilmesidir.

Bu sistem ile HDR10 gibi rakip teknolojilere kıyasla içerik oluşturucunun amacını daha iyi koruyan daha “doğru” bir görüntüyü izleyicilere sunar. Dolby Vision’ın 10.000 nit’e (parlaklık birimi) kadar en yüksek parlaklıkta 12 bit’e kadar video desteği gibi birkaç başka avantajı daha vardır, ancak şu anda hiçbir ekran bunu yapamamaktadır.

Dolby

Oyunlar için Dolby Vision, dinamik meta verilerin avantajlarını video oyunlarına da getiriyor. Oyuncular için en büyük avantajlardan birisi ise Dolby Vision’ın bir oyunun HDR sürümü için ayarlama veya ek paneller gibi sinir bozucu şeyleri kullanmamasıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Deepfake Nedir? Deepfake Bizler İçin Bir Tehdit Mi?

  Dolby Vision Filmlerinin ve Oyunlarının Keyfini Çıkarma

Dolby Vision ile desteklenen film, dizi veya herhangi bir videonun keyfini çıkarmak için iki şeye ihtiyacınız olacak. İlki tabi ki de Dolby Vision destekli bir TV yada monitör, ikincisi ise izlenecek veya oynatılacak herhangi bir şey. 2021 ortalarında Dolby Vision; LG, Sony, Panasonic, Philips, Vizio ve TCL gibi TV üreticilerinin çok çeşitli modellerinde kullanılmaya başlandı ve zaman geçtikçe de çoğu marka ve modelde kullanılmaya da devam edecek.

İçeriğe gelince, Netflix ve Disney+ gibi birçok medya hizmeti, pek çok orijinal içerik için Dolby Vision’ı zaten destekliyor. Apple’ın TV uygulaması gibi dijital marketleri kullanarak Dolby Vision filmleri satın alabilir veya kiralayabilirsiniz.

Sony Pictures, Warner Bros, MGM, Universal ve Lionsgate gibi film stüdyolarının tümü, Dolby Vision kullanmak için anlaşmalar imzalamaya başladı. Oyunlar için Dolby Vision ise şu anda yalnızca Xbox Series X ve S’de mevcut. Haziran 2021’de bu özellik, Microsoft tarafından birkaç oyunda test ediliyor. 2021’de testler tamamen başarıyla tamamlandığında, özelliklerden en iyi şekilde yararlanmak için hem konsollar hem de ekranlar için güncellemeleri gelecektir.

Dolby Vision, tüm HDR formatları arasında belki de en umut verici olanı diyebiliriz. HDR10+ versiyonu bile tam olarak bu teknolojiyi yakalayamamış olsa da Dolby Vision, film ve televizyon sektöründeki en büyük markalardan bazıları tarafından kullanılmaya devam ediyor.

Yorum Yap