1. Ana Sayfa
  2. Yaşam

Kışın Kilo Vermek Neden Zordur? Kış Aylarında Kilo Verme Yöntemleri

Kışın Kilo Vermek Neden Zordur? Kış Aylarında Kilo Verme Yöntemleri
+ - 0

Fazla kilo sorunu olanların en sevmediği aylar, kış aylarıdır desek, yanılmayız. Bahar aylarının yaklaşması, kışın kilo vermek bir yana, alınan kilolarla da başımızı derde sokuyor. Ancak kış mevsiminde sağlıklı besin seçeneklerinin daha az olması ve fiziksel aktivitelerin soğuk nedeniyle kısıtlanması, bu mevsimde kilo alma sürecini de yavaşlatıyor.

Peki, kış aylarında neden zor kilo verilir? Kışın kilo vermek için hangi adımları izlemek gerekir? Gelin, tüm detayları yakından inceleyelim.

  Kışın Kilo Vermek Neden Zor? Engelleyen Faktörler Neler

Kış mevsiminde havanın daha soğuk olması, vücudumuzun daha fazla enerjiye gereksinim duymasına neden olur. Bu nedenle midemiz de sık sık beynimize acıkma sinyalleri verir. Bir başka neden ise kış aylarında vücutta D vitamini oranının azalmasıdır. Dolayısıyla soğuklar nedeniyle hareket sıklığımız da kısıtlanır. İşte, kışın kilo vermeyi zorlaştıran başlıca sebepler;

Açık Havada Olmak İstemeyiz.

Kış aylarında soğuklar nedeniyle daha fazla ısınma gereksinimi duyar ve dışarı pek fazla çıkmak istemeyiz. Özellikle bu aylarda soğuk havanın etkisinden dolayı spor salonlarına bile gitmeye üşeniriz. Yaz aylarında ise tersine, evde oturmak istemez, daha fazla yürüyüş yapmak veya gezmek isteriz. Bu sebeple kışın hareketsiz bir yaşam tarzı sürmemiz, kilo verme sürecimizi de olumsuz etkiler.

Tüm bunlara rağmen, tabii ki kışın kilo vermek için yapabilecekleriniz kısıtlı değildir. Gün boyu hareketsiz kalmak yerine, ara ara da olsa hareket etmeye çalışın. Örneğin, ofiste veya evinizde küçük egzersizler yapabilirsiniz veya köpeğiniz varsa her gün dışarı çıkıp dolaştırabilirsiniz. Kışın ekmek almak için dışarı çıkmanız bile hareketsiz kalmanızdan daha iyidir.

Kışın Kilo Verme yöntemleri

Tüm bunlara ek olarak, gün boyu tüm gün internette gezmek, YouTube da takılmak, TV izlemek veya oturarak iş yapmak, insanı daha fazla yemeğe iter. Bu nedenle kısa süreli de olsa oturma pozisyonundan çıkın ve esneme, merdiven çıkma gibi küçük hareketler yapın. Ayrıca, kış aylarında yürüyerek gidebileceğiniz mesafelerde araba kullanmayın. Kış sporlarına başlamak da iyi bir tercih olacaktır.

Uyku Rutininiz Bozulur

Yapılan araştırmalara göre düzensiz uyku kilo aldırır mı? sorusunun yanıtı, maalesef evettir. Uyku düzeninizin bozulması, genellikle duygu bozukluğundan ileri gelir. Dolayısıyla, uykusuzluk sorunu çekmek de bir nevi yatakta daha fazla zaman geçirmek demektir. Buna ek olarak, Amerikan Uyku Tıbbi Akademisi’nde yapılan araştırmaya göre, kış aylarında yaz aylarına nazaran daha fazla uyumamız gerektiğini düşünürüz. Dolayısıyla, uyku ritmi bozulursa vücudunuzdaki doyurucu hormon olarak bilinen leptin hormonunun düzeyi düşer ve bu da iştahımızı kabartır. İştahın artması da sonuç olarak gece atıştırmalıklarına neden olur.

Bozulan Ruh Haliniz İştahınızı Etkiler.

Kışın kilo vermek için gereken pozitif enerji veren unsurlar daha azdır. Günler daha kısa ve güneşli günler daha azdır. Kış aylarında kendimizi daha yorgun, depresif ve huzursuz hissederiz. Bunun bir başka adı, mevsimsel duygu durum bozukluğudur. Bu da bağırsağınızdaki sistemin bozulması anlamına gelir. Yorgunluk ve sinirlilik hali, daha fazla yeme isteğine neden olur. Daha fazla yemek, kendinizi rahatlatmak ve sorunları unutmak demektir. Tabii ki, böyle durumlarda da sağlıklı besinler yerine, fast food ve şekerli, nişastalı yemeklere yöneliriz.

Nasıl kilo verilir?

Bazı durumlarda yemek yerine içki de ruh halinizi düzeltmek için kurtarıcı olarak görülür. Ancak yüksek kalori miktarı nedeniyle içki, kilo alımında etken bir faktördür. Örnek verecek olursak, iki kutu birada bile ortalama 220 kalori vardır. İçki içmeyi rutin bir hale getirirseniz bu durum, kısa sürede kilo almanıza neden olacaktır. Üstelik, içki, daha fazla yağlı ve tuzlu yiyecekler tüketme isteğini tetikler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Nasıl Kilo Verilir? Kilo Vermek için Neler Yapmalı Veya Yapılmamalı

  Kış Aylarında Nasıl Kilo Verilir?

Kış aylarında kilo vermek için belli başlı adımlar;

Sıvı Tüketimi

Su, kışın fazla kiloları atmak için çok önemli bir unsurdur. Günlük ortalama 1.5 – 2 litre su tüketmek, kilo vermenizi hızlandırır. Aynı şekilde, kışın açlık krizlerinizi de bastırır.

D Vitamini

Kış aylarında Güneş ışınlarına maruz kalmamak, kışın kilo verme sürecinizi yavaşlatır ve depresif, yorgun bir ruh haline girmenizi sağlar. D vitaminini, besinlerden veya takviyelerden alabilirsiniz. Ayrıca, güneşli günlerde ortalama yarım saat dışarıda vakit geçirmeniz de faydalı olur.

Egzersiz Yapmak

Kışın getirdiği yorgunluğu üzerinizden atmak için egzersiz yapmak en ideal yöntem olacaktır. Spor yaparak kışın yavaşlayan metabolizmanızı hızlandırırsınız. Günlük ortalama bir saat egzersiz yapmanız bile kilo verme sürecinizi hızlandıracaktır.

Yorum Yap